NRNU-MEPhI-Turk-Ogrencileri-Ingilizce-Egitimi
NRNU MEPhI’nin Türk öğrencileri İngilizce becerilerini geliştiriyorlar

 

Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programı kapsamında Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (NRNU MEPhI) eğitim gören Türk öğrenciler, İngilizce becerilerini geliştiriyorlar. İngilizce Dil Kulübünü kuran 1. sınıf öğrencisi Aysel Karacak, aynı zamanda öğretmenlik de yapıyor. Dersler ücretsiz olarak haftada bir kez veriliyor. Dil bilgilerini geliştirmek için derslere Türkiye, Rusya, Hindistan, Endonezya, Ürdün’den gelen öğrenciler katılıyor.

 

İngilizce öğretmeni Aysel Karacak, “Akkuyu NGS için uzman yetiştirme programını kazanmadan önce ben tüm eğitimin İngilizce yapıldığı İstanbul Üniversitesi’nde eğitim görüyordum. Dünyanın en popüler dilinin öğretimi ile ilgili kulüp kurma fikri bende uzun zamandan beri vardı. NRNU MEPhI’deki yeni arkadaşlarımdan çoğunun İngilizcesinin kötü olduğunu öğrendiğimde ise bu kulübü organize ettim. Derslerde çeşitli konuları tartışıyor, sesli okuma yapıyor, sözcükleri doğru telaffuz etmeyi öğreniyoruz. Benim ailemde birçok dilde konuşuluyor; annem Arapça, babam Almanca, erkek kardeşim Korece biliyor. Babam uzun süre Almanya’da, erkek kardeşim Fransa ve ABD’de ikamet etti. Bu yüzden de uluslararası bir ailem olduğu söylenebilir” şeklinde konuştu.

 

Endonezya’dan gelen 1. sınıf öğrencisi Selahattin al-Eyyubi İngilizce eğitimine ilişkin izlenimlerini şöyle paylaştı: “İngilizcenin günümüzde dünyanın en popüler dili olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu yüzden de bilinmesi gerekir. Kulüpte biz iletişim kuruyor, kendimizden, ülkemizden bahsediyor, çeşitli ülkelerin kültürel özelliklerini öğreniyoruz. Derslerde zaman farkında olmadan geçiyor ve ben sonraki dersi sabırsızlıkla bekliyorum.”

 

Ürdün’den gelen 1. sınıf doktora öğrencisi Ayman Abu Gazal ise şöyle konuştu: “Ben kulübü İngilizce bilgilerimi tazelemek için ziyaret ediyorum. Çünkü uzun süreden beri konuşma pratiği yapmadım. Ayrıca grameri de inceliyoruz. Dersler oyun biçiminde işleniyor ki, bu da sözcüklerin ve kalıplaşmış ifadelerin daha iyi akılda kalmasını olanaklı kılmakta. Şu anda İngilizceye çok ihtiyacım var. Çünkü ben diploma tezimi bu dilde yazacağım. Böyle bir olanağı bize sunduğundan dolayı Aysel Karacak’a teşekkürlerimi bildirmek istiyorum.”

 

 

NRNU MEPhI programı cebir ve geometriden teorik mekanik ve nükleer fiziğe kadar teknik dersler açısından oldukça zengin bir program sunuyor. Fiziko-Teknik Fakültesinin Dekanı Georgiy Tikhomirov, “Nükleer enerji alanında uzmanların hazırlanması programının özellikleri kapsamında İngilizce öğretimi öngörülmemiştir. Hazırlık Fakültesinde öğrenciler bir yıl içerisinde yabancı dil olarak Rusçayı öğrenmektedir. Şöyle ki sonraki sınıflarda eğitim bu dilde verilmektedir. Türkiye’den gelen kız öğrencinin girişimi tarafımızdan olumlu karşılanmaktadır. Çünkü bu kulüp katılımcılarının Rusçayı da iyi anlamasını olanaklı kılmaktadır. Şöyle ki iletişim sürecinde Rusça bağlayıcı halka görevini görmektedir” şeklinde konuştu.

 

Bilgi için:

 

Akkuyu NGS’de çalışmak için uzmanların hazırlanması ile ilgili eğitim programı 12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan Hükümetlerarası Anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitim, Moskova’daki Rusya Federasyonu Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü’nde (MEPhI) ve Obninsk’teki (Kaluga ili, Rusya) NRNU MEPhI Nükleer Enerji Enstitüsü’nde (yükseköğretim kurumunun şubesi) verilmektedir. 2015 yılından itibaren nükleer meslekler ile ilgili eğitim St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi’nde (SPbPU) de verilecektir. Bugün itibariyle NRNU MEPhI’de Türkiye’den 300’ün üzerinde öğrenci eğitim görmektedir.

 

    

 

AKKUYU NÜKLEER Basın Servisi